Üyelik Girişi
Kangal Videoları
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret613519
Site Haritası

Sivas Kangal Yavrusu Üretim Çiftliği TEL:0531 205 48 73

Kangal köpek haberleri

 • Kangal köpek festival haberleri - 26/01/2013
 • KANGAL KÖPEK FESTİVALİ

  12. Uluslararası Kangal Festivali' etkinlikleri kapsamında, Sivas'ın Kangal ilçesinde Kangal Çoban Köpeği Yarışması yapıldı.

  Kangal Araştırma Uygulama ve Dokümantasyon Merkezi üretim çiftliğinde düzenlenen yarışmaya 160 kangal köpeği katıldı. 'Kangal sürü köpeği' ve 'Kangal bekçi koruma köpeği' kategorilerinde yapılan yarışmada, 0-5 aylık köpekler kangal yavru, 6-12 aylık köpekler genç, 1 yaşından büyük köpekler ise yetişkin dalında değerlendirildi. Hava sıcaklığının 37 dereceye kadar yükseldiği yarışmada bazı hayvan sahiplerinin köpeklerini hortumla sulamaları gözlerden kaçmadı.

  Yarışma öncesi konuşan Kangal Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, kangal çoban köpeğinin Anadolu'daki köpek ırkları içinde uluslararası çapta haklı bir üne sahip, çok önemli bir değer olduğunu belirtti. Her yıl düzenlenen festivallerle kangalın bu coğrafyaya ait bir değer olduğunu ortaya koymak, tanıtmak ve sevenlerini bir araya getirmek gayesiyle festivalleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Demirayak, kangalın cesareti, çevikliği, sadakati, zekası ve fiziksel özellikleriyle Anadolu insanıyla birlikte bu coğrafyada yaşamış çok önemli bir değer ve gen kaynağı olduğunu belirtti.

  Demirayak, kangal çoban köpeğinin bu coğrafyada korunması ve geliştirilmesi amacıyla İl Özel İdaresi'nin maddi katkısıyla halk elinde ıslahı projesini gerçekleştirdiklerini söyledi. Demiraltan, proje kapsamında oluşturdukları tescil kurulunun Kangal ilçe merkezi ve köylerindeki köpekleri mikroçipleyip, kayıt altına aldıklarını, doğum, ölüm, hastalık ve her türlü yaşamsal hareketlerini takip ettiklerini söyledi.

  Sivas Vali Yardımcısı İsmail Koşum ise kangal köpeğinin en önemli bir özelliğinin emanete sahip çıkması olduğunu vurgulayarak, "Kangal köpeği sürüye dışarıdan herhangi bir tehdit gelmesi durumunda, canı pahasına o tehdidi savurmak için öne atılıyor. Yani bu özelliği bile, tek başına onu çok kıymetli yapması bakımından önemlidir." dedi.

  Kangal köpeklerini izlemeye Vali Yardımcısı İsmail Koçum, Kangal Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk ve çok sayıda yerli ve yabancı turist katıldı. Köpeklere turistler ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

  Yarışmada dereceye giren köpek sahiplerine ödül olarak altın, köpeklere de mama ve tasma hediye edildi.

  (CİHAN)

  Kangal kaymakamlığı kangal köpek üretim çiftliğinin bulunduğu alanda her yıl düzenlenmekte olan kangal festivali ve yarışmaları, 2012 den beri düzenlenmemektedir.

  Sayfa etiketi: kangal festival tarihi, kangal festival şampiyonu kangallar,kangal kaymakamlık, üretim çiftliği, kangal kaymakamlık yavru satışı

  Duyuru Arşivi

 • Kardan kangal köpeği yaptılar.
 • Kangal köpek festival haberleri
 • Sivas kangalı ilgili haber • Kangal Köpek Yavrusu Malzemeleri

  Kangal Köpek Yavrusu için:

  Satılık kangal köpek yavrusu Kulübesi

   kangal köpek yavrusu kulübesi

  Satılık kangal köpek yavrusu Tasma

  Kangal demir çengelli tasma kurt için.

   kangal demir çengeli

  Satılık kangal köpek yavrusu Mama