Üyelik Girişi
Kangal Videoları
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret595989
Site Haritası

Sivas Kangal Yavrusu Üretim Çiftliği TEL:0531 205 48 73

Forum Konuları -> Kangal köpek ve yavrusu ile ilgili makaleler.
makaleci
27/01/2013
13:49
Kangal üç yüz koyunluk bir sürünün bütün hayvanlarını tek tek tanır ve başka hayvanlarla karışmasına izin vermez. Yani koku alma kabiliyeti o kadar harikadır. Kangalların bir diğer harika özelliği de hiç kuşkusuz zekaları. Kangal köpeği sahibinin yüz ifadesinden, ses tonundan pek çok duyguyu, düşünceyi anlar. Bütün bu özelliklerinin yanında, yemek konusunda da oldukça tevazu sahibidirler. Sahibi önüne ne koyarsa yer.

Kangal köpekler ortalama on iki – on üç yıl yaşarlar. Sıcaklığa, soğuğa dayanıklı, bozkırın sert iklimine alışık olan bu hayvanlar nemli sıcaktan pek hoşlanmazlar. Kökenleri, Sivas’ ın Kangal ilçesinden gelir. Buna rağmen Kayseri, Tokat, Yozgat, Çorum, Erzurum ve Erzincan’ da da saf ırklarına rastlamak mümkündür.

On yedinci yüzyılda Evliya Çelebi “Seyahatnamesi” nde kangal köpeklerinden bahseder. Ve bu köpekleri “aslan kadar kuvvetli” diye tarif eder.

Nazan - Yazar Hakkında:
nazan baykal

makaleci
27/01/2013
13:49


Kurt ve kangal çoban köpeği aynı kökten gelmişler. Köpekler kurtlardan korkarken, kangal çoban köpekleri kurtları boğabilmektedir. Kangal, kurdu görünce ya da kokusunu alınca tam bir canavara dönüşüyor. İşte o an kangal köpeklerinin gerçek güçlerini görürsünüz. Üstelik sadece erkek kangal değil, dişi kangalda kurtlara karşı erkek kangal ile birlikte savaşır. Bu dövüş sahnesi de tam bir strateji işidir. Şöyle ki; dişi kangal saldırganı oyalarken, erkek arkadan dolaşır ve göğsü ile kurdun bel kemiğinin üzerine çöker. Bu hareketinde birkaç amacı vardır. İlk amacı, kurdun belini kırmak ya da en azından sarsmak. Bunu yaptıktan sonra sıra, kesin darbeyi indirmeye gelir. Kangal erkeği kurdun boğazını dişler. Yani ölümcül darbeyi de indirmiş olur.

Kangal köpekler, bilinen en güçlü köpek ırkıdır. Pitbull köpekleri rahatlıkla yenebilecek güçtedir. Gerçi kangallar bir ayıya saldırabilecek kadar cesurken, diğer köpeklerle kıyaslamak pekte doğru değildir. Kangallar ki, kurt boğabilen tek köpek türüdür. Bu kadar cesur bir köpek olmasına rağmen normalde çok sakin bir hali vardır. İnsanlara karşı saldırgan değildir. Heleki sahibine, ev halkına - çocuklara karşı gayet uysaldır.


makaleci
27/01/2013
13:48
Kangal köpeği (Anadolu Çoban Köpeği), ülkemizde yaşayan en özgün soydur. Ayrıca gen yapısında bir başka köpek geni olmayan dünyadaki çok nadir köpek türlerinden biridir.Tüm dünyada bir benzeri daha olmayan bu köpek türü, büyük bir üne sahiptir. Mesela bir çok ülkede ( Amerika gibi), kangal köpeği sevenler tarafından dernekler kurulmuştur. Ki bu ilgiyi en çok hak eden köpek türüdür kangallar.

Cesur, çevik ve hızlı olan bu hayvanlar çokta zekidirler. Önsezileri çok güçlüdür, sahiplerine de oldukça bağlıdırlar. Bunun yanında görevlerine de son derece sadıktırlar. Mesela; dağda sürünün gerisinde kalan koyunun başında günlerce aç susuz bekledikleri de olurmuş. Bu akıllı köpekler, binlerce yıldan beri Anadolu yaylasında yaşamış ve sürülere çobanlık yapmıştır. Geniş göğsü, özellikle güçlü boynu, iri kafası ve ön ayakları kangal köpeklerin en büyük silahlarıdır.


Kangal Köpek Yavrusu Malzemeleri

Kangal Köpek Yavrusu için:

Satılık kangal köpek yavrusu Kulübesi

 kangal köpek yavrusu kulübesi

Satılık kangal köpek yavrusu Tasma

Kangal demir çengelli tasma kurt için.

 kangal demir çengeli

Satılık kangal köpek yavrusu Mama