Üyelik Girişi
Kangal Videoları
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret613523
Site Haritası

Sivas Kangal Yavrusu Üretim Çiftliği TEL:0531 205 48 73

Kangallar hakkında pratik bilgiler.

Kangallar hakkında pratik bilgiler: Merak ettikleriniz!

 

Kangallar neden ot yer?

Kangal köpeğiniz ot yiyor bu neyin göstergesidir?

Birçok köpek ırkı gibi kangal köpeklerinde de bazen görebiliriz ot yediğini. Ot yemesi kangal köpeğinde genellikle hazımsızlık yada karın ağrısı gibi sindirim sorunlarında görülmektedir. Halk arasında baş ağrısı vb şekilde yorumlansa da kangal köpeklerinin ot yemesi sindirime bağlı problemler sonucu oluşmakta ve ot yendikten sonra kustuğu görülmektedir.

 

Kangal köpeklerinde ve yavrularında çift tırnak, soya, pençe veya kurtçu tırnak olarak adlandırılan. Arka ayakta bulunan fazladan 2 adet tırnağın kangal köpeklerinde saflığa bir işaretmidir?

Bu yanlış inanış yıllardır insalarımıza  anlatılmış ancak bugün Cumhuriyet Ünüversitesi kangal araştırmacılarının yapmış olduğu açıklama ile bunun bilinen bir yanlış olduğu ortaya çıkmıştır. Bu açıklamada kangal köpeklerinde arka ayakta bulunan çift tırnağın gerçekte gen bozukluğundan kaynaklandığı av köpeği vb ırkların yanında hatta sokak köpeklerinde dahi arka ayaktaki tırnak sayısının fazla görülebildiği bunun saflıkla bir alakada değil gen bozukluğundan kaynaklandığı açıklanmıştır.

 


 

 Safkan kangal var mıdır?

Safkan kangal ırkı hala günümüze kadar gelmiştir. Dünyada ırkı bozulmadan günümüze kadar gelmiş ırklar arasındadır kangal köpekleri. Binlerce yıl Anadoluda insanlarla yaşamış ve bu günlere kadar gelmiştir. Günümüzde ticari kaygı ve insanların daha iri ihtişamlı kangal köpek edinmek istemeleri ile bir çok kişi kangal ırkını malaklı, çoban köpekleri hatta alabayla bile çiftleştirerek ırkını bozmaktadır. Kangal köpek yavrusu alırken bunlara dikkat etmek gerekmektedir. Alacağımız yavrunun iri bir köpek olmasından ziyade saf bir kangal ırkı olmasına dikkat etmeliyiz. 

 


KANGAL KÖPEKLERİNİN BESLENMESİ

 

Kangal köpekleri ne yer?

Kangal köpek ve yavruları nasıl beslenir?

Kangal köpeklerine yal çalımı:

Kangal köpekleri çok yemek yer mi?

Sırası ile kangal köpekleri ne yer, sorusuna cevabımız tüm köpek ırkları gibi kangal köpekleri de et obur hayvanlardır. Beslenme olarak protein ağırlıklı beslemeliyiz. Bunların başında et ve et ürünleri gelmektedir. Günümüz koşullarında et ile beslemek pahalı bir yöntemdir. Bunun yerine yıllardır Anadolu da kangal köpekleri yal dediğimiz arpa unu ile beslenmişlerdir. Bu şekilde beslenme hem ucuz hem de kolay olmaktadir.

Kangal köpeklerine yal çalımı: Kangal köpeklerinde yal yeme yavrularda anne sütünden kesilme dönemi ile başlar. Yal yapımı arpa ununun sıcak kaynayan su ile karışması ile yapılmaktadır. İçersine tuz ve süt ilave edebiliriz. Bu şekilde hazırlanmakta olan yal günde bir öğün olarak kangal köpeklerine verilmekte ve almış olduğu bu gıda ile kilometrelerce dağda arazide dolaşmaktadırlar. İri ve yapılı olan kangal köpekleri fiziki yapılarına göre çok az yiyecek  tüketmektedirler.

 


 

 

Kangal köpeklerinde post rengi:

Bütün kangallar boz renklimidir?

Beyaz kangal olur mu?

Ala renkli kangal ve kara kangal var mıdır?

Kangal yavrusu alırken rengi nasıl olmalı?

Tüm bu sorular genelde sorulur. Kangal köpeklerinde çeşitli renklere rastlanmaktadır. Renkten ziyade fiziksel yapısına bakmalıyız. Beyaz kangal olarak genellikle akbaşlar karıştırlır ancak akbaş çoban köpekleri kangal köpeklerinden ayrı bir ırktır. Bazen baktığımızda boz kangal köpeklerinden ala renkli yada siyah renkli kangal yavruları doğabilmektedir.

İnsanlar genellikle kangal köpeğini boz renkli kara kafalı ve iri cüsseli hayvanlar olarak bilmektedir. Doğrudur ancak çeşitleri de bulunmaktadır. Karayaka, ala vb çeşit kangallarda bulunmaktadır.

İnsanların bu şekilde boz ve iri köpek aramaları malaklı köpekler ile kangalı karıştırmalarına sebep olmaktadır. Renk kangal köpeklerinde bir süstür renginden ziyade kangal yavrusu alırken ırkına bakmakta fayda vardır. Aksi takdirde yanılırsınız.

 


 

Kangal Köpek Yavrusu Malzemeleri

Kangal Köpek Yavrusu için:

Satılık kangal köpek yavrusu Kulübesi

 kangal köpek yavrusu kulübesi

Satılık kangal köpek yavrusu Tasma

Kangal demir çengelli tasma kurt için.

 kangal demir çengeli

Satılık kangal köpek yavrusu Mama