Üyelik Girişi
Kangal Videoları
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret611851
Site Haritası

Sivas Kangal Yavrusu Üretim Çiftliği TEL:0531 205 48 73

Kangal köpekleri hakkında makaleler

 


KANGAL KÖPEK BEDEN ÖLÇÜLERİ:

Kangal köpeklerinin boy ölçüleri beden yapısı ve cidago.

Kangal köpeğinizin boyunu nasıl ölçersiniz?

Kangal köpeğinizin cidago sunu ölçerken 4 ayak üzerinde iken ön ayaklardan omuz başına kadar olan kısmın ölçüsü köpeğinizin cidago sunu verir.

Genel olarak köpek ölçüsü bu şekilde alınmaktadır, bu şekilde ölçüm uluslar arası ölçüm şeklidir. Farklı ve yanlış ölçüm yöntemleri vardır. Bunlar sırası ile yerden kafa üstüne kadar ölçüm. Burundan arka ayaklara kadar olan ölçüm. Bu şekilde alınan ölçümler boy ölçüsü değildir. 

Kangal beden ölçülerinde pratik bilgiler ve merak ettikleriniz.

Kangal köpek beden ölçüleri:

Kangal köpeklerinin boy ölçüleri beden yapısı ve cidago.

Kangal köpeğinizin boyunu nasıl ölçersiniz?

 


 

CANLI HAYVAN KARGOSU:

Yurtiçi canlı hayvan köpek kargosu varmıdır?

Yurtdışına köpeğimi nasıl götürebilirim?

THY canlı hayvan kargosu taşıma şartları nedir, ne tür belgeler istiyor?

Yurt dışına kangal yavrusu götürebilirmiyim?

 

Gibi soruların cevabı.

 

Öncelikle canlı hayvan kargosu henüz ülkemizde gelişmemiştir. Belli pet firmaları canlı hayvan kargoculuğu yapmakta ancak çok pahalıya mal olmaktadır. Çünkü taşıma özel olarak sizin petiniz için yapılmakta buda maliyetleri artırmakta.

 

Kangal yavrunuz var ve bir ilden başka bir ile götüreceksiniz. Bunun için en kolay yol THY canlı hayvan kargosunu kullanmak olacaktır. Ancak bukez sorunlar yine bitmemekte çünkü tüm illere kargo hizmeti vermemekte.

 

Thy canlı hayvan kargosu, köpek ve kedi gibi hayvanların taşınması için gerekli belgeler.

Bu belgeler kangal yavrularınızı yurt içi ve yurt dışına çıkarkende gerekmektedir.

 

Kangal yavrularının taşınması.

Kangal yavru kargosu.

Kangal yavrularının yurt dışına çıkışı.

 

 

THY Kangal ve canlı hayvan taşıma prosedürü:

 

 

 

 

 

* Uçaklarımızda yolcu beraberi taşınabilen evcil hayvanlar için sayı ve tür kısıtlamaları uygulanmaktadır. Bu nedenle yolcu beraberinde evcil hayvan taşınması, bu hayvanlar için rezervasyon yapılması ile mümkündür.

 

* Evcil hayvan taşımacılığı, ülkelerin evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişi ile ilgili kanunların hükmü altındadır. Bazı ülkeler yolcu beraberi evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen rezervasyon veya en yakın bilet satış ofisimiz ile bağlantı kurunuz.

 

* Evcil hayvan taşımacılığı ücrette tabidir. Bu ücret bagaj teslimi sırasında kafes ve hayvan beraber tartılarak tespit edilir.

 

* Kabinde taşınması istenen evcil hayvanlar, mutlak surette evcil hayvanın sahibi tarafından temin edilen 45 x 35 x 23 cm ölçülerdeki kafeslerde taşınmalıdır.

 

* Kabinde taşınacak evcil hayvanların kafesleri ile birlikte tartıldıklarında, ağırlıklarının 6 kg.'ı geçmemesi gerekir.

 

* Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 6 kg. geçiyor ise kargo kompartımanında taşınır.

 

* Kafesin üzerinde, yolcunun ve hayvanın ismini belirten bir etiket olmalıdır.

 

* Evcil hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (Huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb.) istasyon görevlileri tarafından uçuşa kabul edilmeyebilir.

 

* Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kağıdı ve kimlik uçuşa kabul işlemleri sırasında ve istenildiği zaman gösterilmek üzere yolcunun yanında bulundurulmalıdır.

 

* Görme veya işitme engelli yolculara ait refakatçi köpekler, rezervasyon yaptırılarak ücretsiz olarak kabin içine kafessiz kabul edilirler. Bazı ülkeler yolcu beraberi evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen rezervasyon veya en yakın bilet satış ofisimiz ile bağlantı kurunuz.

 


İngiliz Mastifi Karabaş (Kangal)larımızın Kalıtsal Akrabası Mıdır?
Bu makalede belirleyeceğim tarihi olayları konu başlığı olan soru ile ne ilgisi var diye düşünmeyin. Dünyaca ünlü bu çoban köpeklerimizin “İngiliz Mastifi” diye tanımlanan kara maskeli, boz renkli, iri ve güçlü köpek ırkıyla morfolojik (biçimsel) benzeşmeleri beni yıllardır ilgilendiriyor ve düşündürüyordu. 
Morfoloji, genetik özelliklerin görünüşe yansımasıdır. Bu nedenle bu iki ırk arasındaki fiziksel benzeşme dikkatimden kaçmadı. Tarihin derinliklerinden günümüze doğal safkan özellikleri ile ulaşan Karabaşlar, İngiliz Mastifinin genetik atası olabilir miydi? Benzeşimin nedeni kan bağına mı dayanıyordu? Bu iki ırk arasındaki ortak coğrafya ve tarih bağlantısı olmayınca, sadece benzeşmek akrabalığa kanıt sayılmaz. Bu soruların cevabı tüm deneyimime karşın, bilgi dağarcığımda henüz bulunmuyordu.
Daha önce, Japon ulusal köpeği “Akita” ile Karabaşlarımız arasındaki fiziksel benzeşimi dikkate alarak yaptığım araştırma, Japon kaynaklarına dayanarak sezgilerimi doğrulamıştı. Yaklaşık 250 yıl önce, Orta Asya’dan Japon seyyahlarca götürülen Karabaşların, Japonya’nın kuzey adalarından getirilen kızak çekmekte kullanılan dik kulaklı ırk ile melezlenmesi suretiyle Akitaların oluştuğunu, Japon kaynakları belirtiyor. Doğal olarak baskın (dominant) bir ırk olan Karabaş özelliği Akitalarda öne çıkıyor. Ancak, Akitalar dik kulakları diğer genetik atalarından kaynaklanıyordu.
Doğadan kopardığımız köpeklerin yaşamı, tüm ırklarda insana tamamen bağımlıdır. Avcılık özelliğini yitirmiş olduklarından, köpekler doğada başlarının çaresine bakamazlar. Bu nedenle, kendi başlarına toplu olarak farklı ekolojik özellikteki coğrafyalara göç etmeleri kesinlikle söz konusu değildir. Köpekler, içinde oluştukları, uzun süre yaşayarak çoğaldıkları insan toplumlarının ekonomik veya siyasi yayılmalarına katılarak ekolojik şartları farklı bir coğrafyaya ulaşabilirler. Bu durumda, yeni ekolojik şartlara uyum sağlayan evrimi geçirirler veya yerli köpek ırklarıyla melezleşerek yaşamı sürdürebilirler. Aksi halde yok olma aşamasına girerler. 
Ben yaptığım araştırmalarda Orta Asya bozkırlarından hiçbir toplumun, geçmişte Britanya adalarına ulaştığını belirten bir bilgiye rastlamamıştım. Britanya halklarının kökeni olan Anglasaksonlar, Keltler, Norman (Viking)ler Avrupa kökenli toplumlardır. Bozkır köpekleriyle benzeşen Mastiflerin bu ülkeye onlarla ulaştığını düşünmedim. 
Ege Üniversitesi akademisyenlerinden tarihçi Doç. Dr. Osman Karatay’ın “Türklerin Kökeni” ve “İran ile Turan” tanımlı kitaplarını 2012 yılının son ayında okuyunca Karabaşlar ile İngiliz Mastiflerinin bağlantısını akrabalık bağıntısına ulaştığımı anladım. Hocayla, önde telefonlaştık. Ardından üniversitedeki bürosunda buluştuk ve söyleştik. Böylece, milattan sonra 2. yüzyılda bir Türk toplumunun Britanya’ya ulaşmış ve yerleşmiş olduğu bilgisine ulaştım. Başlıktaki sorunun bilimsel cevabı önüme çıkmıştı. Sezgilerim beni bir kez daha yanıltmamıştı. Bu kitapların yazarının verdiği bilgiler Roma’lı tarihçi Tacitus’u ve İngiliz bilim adamları Litleton ve Thomas’ı kaynak göstermiştir. 
Milat yıllarında, Hazar denizinin kuzeyinde varolan Türk kökenli Sarmat birliğine bağlı “Yazığ” halkı sonraları Macar ovalarına göçerler. Roma ile yaptıkları savaşta yenik düşerler. Bu halkın kalıntıları Macaristan’a yerleşerek Hunlar’a karışırlar. Çoğunluk içinde tarihten silinirler. Sarmat’ların yaşadığı bölgede daha sonra varolan türk kökenli Peçenek, Kuman, Uz (Guz), Kıpçak toplumlarında “Yazığ” boyunun adına rastlanıyor. 
Yazığ’lar milattan sonra 175 yılında Roma İmparatoru Marcus Aerielius’a savaşta yenilirler. Roma emrine 6006 atlı savaşçı verilerek barış sağlanır. Romalılar bu birliği, atlı savaşı öğretmeleri için Britanya’ya konuşlandırırlar. Yazığ’lar bu göçü obaları (aileleri ve hayvanları) ile birlikte yaparlar. İngilizler ve İskoçlar arasındaki Hadriyan bölgesine muhafız olarak yerleştirilirler. Bundan amaç, Orta Asya’lı uluslara özgü atlı savaş tekniğinin Britanya’ya taşınmasıdır. Yazığ’ların yeni nesilleri etlik kimliklerini koruyarak muhafızlık görevini bir süre sürdürürler. Sonraları, çoğunluğu oluşturan toplumlara karışarak tarihten silinirler. Günümüzde İngiliz dilindeki Türkçe kökenli sözcüklerin, Yazığ’ların mirası olduğu düşünülüyor. 
Sonuç: Önceleri savaşlarda kullanılan Yazığ Çoban Köpeklerinin, daha sonra, Sentbernar ırkı ile melezlenerek günümüzde varolan İngiliz Mastiflerinin sosyalleştirildiği bilgisini “FCI” dan öğreniyoruz. 
Doğan KARTAY
Yerli Irkları Koruma, Araştırma ve Tanıtma 
Derneği Başkanı

“Bozkırın Gözcüsü KANGAL” , “Türk Çoban Köpeği KANGAL”, “Türk Çoban Köpeği AKBAŞ”, “Türk İzci Köpeği ZAĞAR” ve “Türk Güreş Devesi Anadolu Tülü’sü” kitaplarının yazarı.

Kangal Köpek Yavrusu Malzemeleri

Kangal Köpek Yavrusu için:

Satılık kangal köpek yavrusu Kulübesi

 kangal köpek yavrusu kulübesi

Satılık kangal köpek yavrusu Tasma

Kangal demir çengelli tasma kurt için.

 kangal demir çengeli

Satılık kangal köpek yavrusu Mama