Üyelik Girişi
Kangal Videoları
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret611851
Site Haritası

Sivas Kangal Yavrusu Üretim Çiftliği TEL:0531 205 48 73

Kangallarda gebelik doğum ve yavrular

KANGALLARDA  GEBELİK DOĞUM VE YAVRULAR

     Kangal köpeklerinde gebelik ve doğum süreci meşagatlidir. Yeni canlılar dünyaya getirmek gerçekten zahmetli olduğu kadar farklı bir mutluluk vermektedir.          Kangal köpekleri çiftleşme döneminden sonra ortalama 60 gün sonra yavrulamaktadır. Doğumdan sonra anne kangal doğru beslenme ile yavrulara gereken sütü sağlayabilir. Doğum sonrası anne kangal yorgun düşmüştür ona ılık süt ve su vermeliyiz. Altlığını değiştirmeli kuru ve sıcak bir ortam hazırlamalı. Gerekmediği sürece yavrulara dokunulmamalı annelerin bir çoğu bundan hoşlanmaz. Yavruların 6 ila 12 saat içersinde ağız sütü aldığından emin olmayız çünkü bu onlar için hayati önem arz etmektedir. Bu süt aynı zamanda onları hastalıklardan korumakta ve doğal aşı etkisi yaratmakta. Eger anne kangal yavrulara ilgisiz ve emzirmiyor ise onun hormanlarında eksiklik olduğuna işarettir. Anne kangala hormon iğnesi yapılabilir. Gebelik döneminde anne kangal iyi bakılmalıki yavrular aynı şekilde beslenebilsin.

    Yavrusu olan kangal emziriyor ise günde 3 ila 4 defa beslenmelidir. Sabah erken ve gece geç vakitte öğünler verilmeli. Yiyeceklerin içine besin takviyesi ve vitamin eklenebilir.

    Doğumundan sonra dişi kangallar yavrularının ilk 3 gün yanlarından ayrılmaz sadece beslenmek için üzerlerinden kalkar.

    Doğum sonrası anne kangalın bakımı yapıldıktan sonra yavru kangallarıda kontrol etmeliyiz. İlk 2 gün boyunca yavruların düzenli olarak anneyi emmeleri gerekmektedir.Yavruların anneyi emdiklerinden emin olmalıyız. Bazı uyanık yavrular sürekli hızlı davranıp bol sütlü meme başlarını yakalamaktadır. Özellikle çok fazla kangal yavrusu olduğu durumlarda ise yeterli meme başı bulunmadığından bazı yavrular açıkta kalabilir. Zayıf ve uyuşuk yavrular kenarda kaldığı için çok fazla ememez  bu yavruları elimizle memeye ulaştırmalıyız.

Yavru bakımında anneyi kaybetmek, yavruların bakımı:

   Bazı durumlarda ise anneyi kaybedebiliriz. Bu gibi durumlarda yavruların bakımı bizlere kalır. Çok zahmetli bir işin başlangıcı. En önemliside yavruların beslenmesi. Anne sütüne benzer formülde beslemek gerekmektedir. Bunu zahmetsiz bir şekilde yapmak istiyorsak hazır yavru mamaları en ideal çözüm yoludur. Eger kendimiz mamayı hazırlayacaksak. Süt tozu ılık su ile karıştırıp içersine yumurta sarısı şeker ve limon katarak hazırlayabiliriz. Verdiğimiz mamaların ılık olmasına dikkat etmeliyiz ne çok sıcak nede çok soğuk.

 


 

MERAK ETTİKLERİNİZ.

Gerçek saf kangal kaçtane yavrular?

Çok yavru veren kangal köpekleri saf değilmidir?

Safkan dişi kangal en fazla 2 yada 3 yavru yapar, bu inanış doğrumudur?

    Bu tarz sorular sürekli sorulmakta ve genelde çok yavru veren dişi kangalların saf olduğu düşünülmektedir. Ancak bu inanış çok doğru değildir kangal köpekleri ortalama bir batımda 1 yavru vereceği gibi 9 yavru sayısına kadar çıkabilmektedir. Çok yavru veren kangal değil az yavru veren gerçek safkan kangal demek yanlış olur. Bu inanış geçmiş yıllarda kangal sahiplerinin yavruya ihtiyaç olmamalarından kaynaklanmaktadır. Geçmiş yıllarda doğum yapan kangal köpeğinin yavrularının çoğu doğumdan sonra gömülür ve iki veya bir yavru bırakılırdı çünkü çok yavrugereksizdi hepsine birden bakmak külfetli idi bu yüzden özellikle az yavru veren dişiler tutulmaya başlandı. 

    Günümüzde ise hayvancılıkta verim ön plandadır nekadar çok verim alınabilir onun üzerinde çalışılmakta ancak gerçek kangal dişiler diğer köpek ırkları gibi çok aşırı yavru vermez ortalama yavru sayısı genellikle 5 ile 9 arasıdır bu idealdir çok aşırı yavru olması annenin hem bakımını zorlaştırır hemde yavruların sağlıklı gelişmesini önler.

 

Kangal Köpek Yavrusu Malzemeleri

Kangal Köpek Yavrusu için:

Satılık kangal köpek yavrusu Kulübesi

 kangal köpek yavrusu kulübesi

Satılık kangal köpek yavrusu Tasma

Kangal demir çengelli tasma kurt için.

 kangal demir çengeli

Satılık kangal köpek yavrusu Mama